Управління екології та природних ресурсів. Миколаївська область, Україна » Новини
Українська | Русский | English
Головна Про управління Повідомлення Новини

Новини

Розвиток альтернативної енергетики - шлях до екологічно чистого довкілля та сталого розвитку Миколаївщини

18/04/2024

 

На сучасному етапі розвитку альтернативна енергетика вважається найперспективнішим способом заміщення традиційних джерел енергії за рахунок своїх чисельних переваг. Основними перевагами є: загальнодоступність, поновлюваність, екологічність та довговічність установок. Впровадження проєктів відновлювальних джерел енергії призводить до зменшення використання викопного палива і як наслідок - до зменшення викидів парникових газів, які утворюються внаслідок спалювання викопного палива, що в свою чергу призводить до зміни клімату.

Державна політика в електроенергетиці, відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», спрямована на захист навколишнього природного середовища та  сприяння виробництву електричної енергії з альтернативних джерел енергії як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики шляхом встановлення "зеленого" тарифу та розвитку розподіленої генерації і обладнання для зберігання енергії.  "Зелений" тариф встановлюється для кожного суб’єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об’єкта електроенергетики, з урахуванням положень статті 9-2 та статті 9-4 Закону України «Про альтернативні джерела енергії». Суб’єктам господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, активним споживачам рекомендується встановлювати установки зберігання енергії та генеруючі установки гібридного типу, спроможні виробляти електричну енергію, як в синхронізованому з енергосистемою, так і в автономному режимі.

Миколаївщина має невичерпні ресурси для розвитку альтернативної енергетики завдяки своєму географічному розташуванню. Наявність 300 сонячних днів на рік та вітропотенціалу у районах Чорноморського узбережжя області, який є одним з найвищих в Україні, поступаючись лише гірським районам Карпат та Криму, забезпечують належні умови для розвитку альтернативної енергетики. Зважаючи на це, за останні роки в області спостерігається динамічний розвиток цього напряму діяльності, особливо вітрових та сонячних електростанцій.

         Під час воєнного стану, в умовах постійних обстрілів об’єктів критичної інфраструктури (у тому числі об’єктів АТ «УКРЕНЕРГО») розвиток відновлювальних джерел енергії набув нового значення як об’єкта енергетики, що приєднано до  Об’єднаної енергетичної системи України (ОЕС України), та який  є суттєвою підтримкою енергосистеми.

Вітроенергетика. У відповідності до висновків міжгалузевого науково-технічного центру вітроенергетики Національної академії наук України частина території Миколаївської  області, яка має високий вітроенергетичний потенціал, оцінюється в 10 %, або 2500 кв. км. Одними з найбільш перспективних майданчиків у Миколаївській області є Очаківське та Березанське вітрополя загальною площею 4000 га.

Переваги вітрових електростанцій (ВЕС): відновлюване джерело енергії, низькі експлуатаційні витрати, екологічно чисті технологіїможливість розміщення на пустирях та забруднених територіях.  До недоліків ВЕС, пов’язаних із впливом на довкілля, відносяться: порушення рослинного покриву при будівництві, що в свою чергу впливає на біогеоценоз,  шум та вібрація від турбін, що впливає на живі організми біогеоценозу, небезпека для птахів при міграції, порушення гідрологічного режиму внаслідок зміни вітрового потоку (зменшується кількість опадів у місцевості).

Всього в Миколаївській  області станом на 01.01.2024 року побудовані вітрові електростанції (ВЕС) загальною потужністю 281,7 МВт (76 вітроустановок), у тому числі за 2023 рік – 19 вітроустановок загальною потужністю 114 МВт. Побудовані ВЕС в Миколаївській області становлять 16,8 % від побудованих в Україні.

Вітровими електростанціями Миколаївської області 2023 року вироблено 581,564  млн. кВт. год.,  2022 року – 392,014 млн кВт год.

Геліоенергетика.  З усіх джерел енергії сонячна енергія є найбезпечнішою для довкілля, сонячні елементи надійні при експлуатації та не вимагають особливого догляду. Негативний вплив на довкілля полягає у  розміщенні  сонячних панелей  на великих площах та токичності елементів, з яких вони виготовлюються.

Згідно з Енергетичною стратегією України, яку презентував Міністр Енергетики Герман Галущенко 22 червня  2023 року в Лондоні на Міжнародній конференції з відновлення України (URC 2023), до 2050 року пропонується збільшити потужність сонячної генерації України до 94 ГВт.

У рамках реалізації розвитку енергетичної галузі, вирішення завдань підвищення ефективності використання наявних джерел енергії, оптимізації паливно-енергетичного балансу, застосування заходів з енергозбереження, підвищення екологічної безпеки та з метою сприяння використанню альтернативних і відновлювальних джерел енергії та зменшення споживання природного газу в Миколаївській області будуються сонячні електростанції.

Побудовані сонячні електростанції (СЕС) в Миколаївській області становлять 11,7 % від побудованих в Україні. Всього в області станом на 01.01.2024 побудовано 87 сонячних електростанцій загальною потужністю 731,627 МВт.

2021 року введено в експлуатацію 20 сонячних електростанцій загальною потужністю 189,0 МВт, 2023 року  - 4 СЕС  потужністю 0,268 Мвт. Діючими сонячними електростанціями 2021 року вироблено 512,7 млн. кВт. год. електроенергії, 2022 року - 417,9 млн. кВт. год., 2023 року  - 487,265 млн. кВт. год.

Частка електроенергії, яка вироблена вітровими та сонячними електростанціями 2023 року в загальному обсязі виробленої електроенергії по області, складає 5,2 %, що у порівнянні з 2019 роком більше у 2,9 рази (1,8 %).

Зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у тому числі парникових газів, внаслідок впровадження проєктів  відновлювальних джерел енергії є важливою складовою у зменшенні  технологічного навантаження на довкілля Миколаївщини, тому розвиток   альтернативної енергетики на території області є важливим аспектом для сталого розвитку регіону.

 Статтю підготувала головний спеціаліст відділу екологічних програм і моніторингу довкілля – Євгенія Жарікова

Всі новини →