Управління екології та природних ресурсів. Миколаївська область, Україна » Природно-заповідний фонд » Загальна характеристика
Українська | Русский | English
Головна Про управління Новини Діяльність регіональних ландшафтних парків

Загальна характеристика

За станом на 01.01.2020 природно-заповідний фонд Миколаївської області налічує 147 об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) фактичною площею 75450,27 га, з них 8 – об’єкти загальнодержавного значення, 139 – місцевого значення. Відсоток заповідності Миколаївської області становить 3,14 %. 

Розподіл територій та об’єктів ПЗФ загальнодержавного та місцевого значення Миколаївської області за категоріями 

Категорія об’єкту ПЗФ

Кількість, шт.

1.

Біосферний заповідник

1

2.

Національний природний парк

2

3.

Регіональний ландшафтний парк

5

4.

Заказники

61

5.

Заповідні урочища

13

6.

Пам’ятки природи

43

7.

Зоологічні парки загальнодержавного значення

1

8.

Природні заповідники

1

9.

Парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва

19

10.

Всього

147

 

Структура природно-заповідного фонду зумовлена природними умовами області, характерними для Степової зони та значною господарською освоєністю її території. Оскільки основним природним ресурсом степової зони є родючі ґрунти, то і її основна проблема – деградація природних екосистем та ландшафтів, пов’язана з інтенсивним сільськогосподарським використанням. Унікальні зональні степові екосистеми, завдяки яким і сформувалися всесвітньо відомі українські чорноземи, зараз знаходяться на межі зникнення, і потребують особливого захисту. Саме тому більшість об’єктів природно-заповідного фонду Миколаївщини – цінні степові комплекси. В межах області існує природний заповідник «Єланецький степ» - найбільший масив цілинного степу в Північно-Західному Причорномор`ї, який добре зберігся, 22 ландшафтних та 10 ботанічних заказників, 20 ботанічних пам’яток природи, де охороняються переважно степові екосистеми, рідкісні та зникаючі види характерних для Степової зони видів флори та фауни, в тому числі ендемічні види. Окрім того, збереження степових екосистем здійснюється також в регіональних ландшафтних парках області та національних природних парках.

Але різноманітні степові екосистеми – не єдиний природний скарб Миколаївщини. В області розташовані також нетипові для степової зони об’єкти природно-заповідного фонду. Насамперед, це національний природний парк «Бузький Гард», до складу якого входять території долини річки Південний Буг, гранітні відслонення на крутих берегах якої називають «українською Швейцарією».

Національний природний парк «Бузький Гард»

Фото В.Д’яконова

Територія парку виділяється надзвичайним біорізноманіттям, високою естетичною привабливістю, багатою історико-культурною спадщиною та високим різноманіттям рекреаційних ресурсів. Тут можливі й нетипові для степової зони водний та гірський туризм, для пішохідного туризму привабливою є вся територія парку.

Також НПП «Бузький Гард» багатий на археологічні та історичні пам’ятки. На території сучасного парку, на острові Гард знаходився центр Буго-Гаpдової паланки.

Ще одна перлина природно-заповідного фонду Миколаївщини - національний природний парк «Білобережжя Святослава». Нижньодніпровські піски (так звана «українська пустеля»), приморські засолені водно-болотні угіддя, дубові, вільхові і осикові гаї природного походження (колки), більше 300 прісних і солоних озер, морські лагуни, найбільше в Європі поле диких орхідей, нерестовища багатьох видів риб і неповторне пташине царство: пелікани, чаплі, гаги, орлани-білохвости – все це національний природний парк «Білобережжя Святослава», і таке різноманіття вкрай рідко зустрічається в інших місцях.

Національний природний парк «Білобережжя Святослава».

Фото Т.Малік

Ландшафтне та біологічне різноманіття території парку створює сприятливі умови для розвитку еколого-освітньої та рекреаційної діяльності, а його природоохоронне значення дуже велике, в тому числі як ядра екологічної мережі.

Природний заповідник «Єланецький степ» створений у 1996 році на площі 1675,7 га. Це єдиний степовий природний заповідник на Правобережній Україні, який являє собою цілісну систему балок та прилеглих до них плакорів в басейні р.Громоклія. Це найбільший масив цілинного степу в Північно-Західному Причорномор`ї, який добре зберігся, і де можна помилуватися краєвидами, що були характерні для території Миколаївщини до її аграрного та індустріального освоєння.

На території заповідника зберігається значна кількість рідкісних та зникаючих видів, занесених до Червоної книги України, в тому числі ендемічних, властивих лише Правобережному Степу.

В межах заповідника створено зоопарк, де у напіввільних умовах мешкають бізони, кулани.

Більш детально із об’єктами природно-заповідного фонду Миколаївщини можна ознайомитися в нижченаведених статтях.

 

  Регіональний ландшафтний парк "Приінгульський"
Формат: DOC | Добавлен: 18/08/2022 22:40:45
279Kb Скачать скачать
  Регіональний ландшафтний парк "Тилігульський"
Формат: DOC | Добавлен: 18/08/2022 22:40:45
868Kb Скачать скачать
  Лісовий заказник «Рацинська дача»
Формат: DOC | Добавлен: 18/08/2022 22:40:45
27Kb Скачать скачать
  Водно-болотні угіддя міжнародного значення в межах Миколаївської області
Формат: DOC | Добавлен: 18/08/2022 22:40:46
315Kb Скачать скачать

Перелік об’єктів природно-заповідного фонду Миколаївської області