Управління екології та природних ресурсів. Миколаївська область, Україна » Природно-заповідний фонд » Біорізноманіття
Українська | Русский | English
Головна Про управління Повідомлення Новини

Біорізноманіття

Природні умови на території Миколаївщини вплинули на різноманіття рослинного і тваринного світу. На північному заході області проходить межа між Лісостепом та Степом, яка розділяє і флористичні,  і геоботанічні області.

Миколаївська область багата на ботанічні цікавинки. На пісках у пониззі Південного Бугу знаходяться єдині у світі місця зростання трьох видів перлистих волошок: перлинної, первинноперлинної та білоперлинної (усі в Червоній книзі України). На гранітних відслоненнях зростають гвоздика бузька та мерингія бузька – обидва види охороняються відповідно до Бернської конвенції. Мерингія бузька має лише три локалітети у світі, й усі вони розташовані на території Національного природного парку «Бузький Гард». На кам’янистих степах можна побачити тюльпан бузький, цимбохазму дніпровську. У чагарниках на схилах Тилігульського лиману знаходиться єдине на Миколаївщині місце зростання підсніжника Ельвеза. По відслоненнях вапняків є рідкісні пустельниця головчаста, карагана та дрік скіфські, зіновать гранітна. На Кінбурнському півострові зберігається найбільше в Європі орхідне поле. У заводях річок Південний Буг та Інгул ховається древня водяна папороть – сальвінія плаваюча.

Під час виконання заходу Комплексної програми охорони довкілля Миколаївської області на 2018-2020 роки за темою «Інвентаризація видів флори, занесених до Червоної книги України та додатків Бернської конвенції» (2019 рік), дослідниками встановлено, що в області зростає 91 вид рослин, які включені до списків спеціальної охорони. 

За таксономічною класифікацією зазначені види судинних рослин належать до трьох відділів Царства Рослин: Плауноподібні, Папоротеподібні, Покритонасінні, 4 класів, 34 родин, 57 родів. 

У Червоній книзі України на території Миколаївської області згадується 90 видів рослин: 74 види судинних рослин, 4 види грибів, 4 види лишайників, 8 видів водоростей.

За результатами польових обстежень, аналізу літературних даних для Миколаївщини виявлена інформація про 88 видів судинних рослин, які занесені до Червоної книги України, з них 17 видів, місцезнаходження або наявність яких в межах області потребує уточнення. У той же час в Червоній книзі України не наведені дані про 6 видів, місцезнаходження яких на Миколаївщині підтверджено: бурачок Борзи, дельфіній Сергія, любка зеленоквіткова, плодоріжки блощична, розмальована, салепова, рутвиця смердюча.   

За категоріями Червоної книги України види розподілені таким чином: зникаючий - 6 видів, вразливий - 51 вид, рідкісний - 12 видів, неоцінений - 17 видів, недостатньо відомий - 2 види.

В області виявлено 10 видів судинних рослин, які занесені до списку Резолюції 6 Бернської конвенції: бурачок Борзи, гвоздика бузька, катран татарський, мерингія бузька, півонія тонколиста, серпуха зюзниколисна, синяк руський, сон розкритий, цибуля Регеля, юринея волошковидна.

На Миколаївщині зростає 13 видів, включених до Світового червоного списку, 28 видів – до Європейського червоного списку. Деякі види рослин мають як національний, так і міжнародний охоронний статус.

До регіонально рідкісних видів рослин, які не занесені до Червоної книги України, але потребують охорони на місцевому рівні, включено 156 видів. Перелік видів рослин, які підлягають особливій охороні на території Миколаївської області, та Положення про нього, затверджені рішенням Миколаївської обласної ради від 21 грудня 2021 року № 27.

У межах регіону мешкає приблизно 50 тис. видів тварин, більшість з них - дрібні безхребетні. Серед хребетних на території області протягом ХХ ст. і до цього часу спостерігали ссавців - 65 видів, птахів – 280 видів, земноводних – 11 видів, плазунів – 12 видів, риб – майже 100 видів.

Розорювання степу та лісомеліорація суттєво вплинули та продовжують впливати на чисельність, поширення та видове різноманіття тварин, яке перебуває в динаміці.

Серед упізнаваних представників фауни – найбільший метелик Європи сатурнія велика, найбільший з бражників – «мертва голова», небезпечні павук каракурт та сколопендра. На Кінбурнському півострові є терміти та ендемічний вид мурах – тапінома кінбурнська. У дубових насадженнях не рідкісний жук-олень. Деякі з названих видів занесені до Червоної книги України.

З ссавців широко розповсюдженими та найбільш численними є мишовидні гризуни. Є вовк, нещодавно вселився шакал та виявлено дикого лісового кота. Відновилась популяція видри річкової, але зникає одеський ховрах. Розселяються білка та лісова куниця. Ссавці-землериї представлені трьома видами: кріт європейський, сліпаки подільский та піщаний. Останній є ендеміком Нижньодніпровських пісків і в межах області мешкає лише на Кінбурнській косі. Місцями на теренах області трапляються тушкан великий, соня лісова, хом’як звичайний та хом’ячок сірий, норка європейська, бабак, а також 12 видів з родини Кажанів.

Пташиний світ різноманітний. На території області гніздиться приблизно 150 видів птахів. Низка видів втратила свої місця гніздування. Це - степовий орел, хохітва, пугач, степовий журавель, натомість, з’явились огар, степовий канюк, малий підорлик, попеляста кам’янка, чорна горихвістка, чорногрудий горобець. Іноді спостерігаються рідкісні та залітні види: фламінго, савка, стерв’ятник, товстодзьобий пісочник, морський побережник, зелена бджолоїдка, співоча кропив’янка, червоногруда кропив’янка.

Видовий склад земноводних та плазунів невеликий, але різноманітний. З амфібій необхідно відмітити дунайського тритона, що знайдений на Кінбурнському півострові, з рептилій - ящірку зелену, полоза лісового (ескулапого), полоза сарматського (Палласова), полоза каспійського (жовтобрюха), гадюку степову та мідянку.

Іхтіофауна області включає прісноводні та солоноводні (морські) види. Найбільшим різноманіттям характеризується приморський район включно з лиманами. Є види-вселенці,  майже зниклі осетрові, марена, шемая.Під час робіт за темою «Інвентаризація видів фауни, занесених до додатків Бернської конвенції та Червоної книги України» для території Миколаївської області відзначено 229 видів тварин, які внесені до списків спеціальної охорони. За таксономічною класифікацією зазначені види фауни належать до Царства - Тварини (Animalia), 4 типи, 15 класів, 46 рядів, 100 родин.

На території Миколаївської області в Червоній книзі України згадується 170 видів тварин, з них: кишковопорожнинних — 2; круглих червів — 2; кільчастих червів 3; членистоногих — 73; молюсків — 1; хордових — 89.

За даними дослідників у результаті польових обстежень, аналізу літературних даних для Миколаївщини виявлена інформація про 229 видів тварин, які занесені до Червоної книги України, з них 27 видів, місцезнаходження або наявність яких в межах Миколаївської області потребує уточнення. У той же час в Червоній книзі України не наведені дані про 55 видів, місцезнаходження яких в межах області підтверджено.

За категоріями Червоної книги України види розподілені таким чином: зникаючий – 47 видів, вразливий - 95 видів, рідкісний - 65 видів, неоцінений - 20 видів, НВ – недостатньо відомий - 2 види.

Виявлено 50 видів тварин, які занесені до списку Резолюції 6 Бернської конвенції, серед них вусач великий дубовий, баклан малий, балабан, баранець великий, беркут, дерихвіст лучний, дрохва, журавель сірий, канюк степовий, пелікан рожевий, гадюка степова, видра річкова, афаліна та інші.

На Миколаївщині мешкає 132 види тварин, які включені до Світового червоного списку, 134 види – до Європейського червоного списку.

 Регіонально рідкісними є 111 видів тварин.

Україна наразі впроваджує оселищний (біотопічний) підхід до збереження біологічного різноманіття. Значення підходу полягає у забезпеченні збереження видів рослин і тварин, включно з рідкісними, через збереження відповідних умов їхнього існування.

Під час науково-дослідної теми «Картування оселищ європейського значення та вивчення стану популяцій видів флори і фауни, занесених до Бернської конвенції» (Мойсієнко І.І., Мальчикова Д.С., Ходосовцев О.Є., Дайнеко П.М., Артамонов В.М., Клименко В.М., Шевцов С.В.), яка виконувалась 2021 року відповідно до Комплексної програми охорони довкілля Миколаївської області на 2021-2027 роки укладено перелік раритетних біотопів, виявлених у Первомайському районі Миколаївської області. Загалом на території Первомайського району виявлено 14 рідкісних біотопів, шо включені до резолюції № 4 Бернської конвенції.

 

Судинні рослини Миколаївської області, занесені в охоронні списки 

Перелік видів рослин, які підлягають особливій охороні на території Миколаївської області

Тварини Миколаївської області, занесені в охоронні списки

Наказ про затвердження переліку видів тварин, що підлягають особливій охоронні на території Миколаївської області

Перелік видів тварин, що підлягають особливій охоронні на території Миколаївської області

Біотопи європейського значення Первомайського району Миколаївської області