Управление экологии и природных ресурсов. Николаевская область, Украина » Новости
Українська | Русский | English
Главная Про управление Новости Діяльність регіональних ландшафтних парків

Новости

Механічні види транспорту: потяг, літак, автомобіль або судно - який найбільш екологічний?

23/04/2021

Залізничні перевезення залишаються найбільш дружнім до довкілля видом механічного транспорту для пасажирських перевезень в Європі, враховуючи викиди парникових газів, у порівнянні з перевезеннями автомобілем або літаком - зазначено у дослідженні щодо впливу 2-х видів транспорту на довкілля, що опубліковано 24.03.2021 Європейською агенцією охорони довкілля (далі - ЄАОД).

Перевезення літаком, потягом або автомобілем - найбільш обґрунтований вибір, проте не завжди цей вибір є екологічно чистим для довкілля. В останньому щорічному звіті "Транспорт та довкілля 2020" підняте питання щодо оцінки залізничних та повітряних перевезень для досягнення результату в Європейській Зеленій Справі. Європейська Зелена Справа має на меті скорочення викидів від транспорту на 90% до 2050 року у порівнянні з 1990 роком.

Перехід до найбільш екологічного транспорту може мати важливе значення для досягнення цієї мети.

У звіті відзначено, що у сфері пасажирських перевезень перехід від повітряного до залізничного виду транспорту може зіграти ключову роль.

Вплив на довкілля залізничних та повітряних перевезень.

Викиди від транспорту 2018 року становлять близько 25% всіх викидів парникових газів Євросоюзу. Викиди від цього сектору надходять головним чином від автотранспорту (72%), у той час, коли частка викидів від морського та повітряного виду транспорту становить 14% та 13% відповідно, частка залізничного транспорту - 0,4% (викиди відбуваються тільки від дизельних потягів). Крім прямого впливу на глобальне потепління та забруднення атмосфери, враховано викиди, що утворюються внаслідок виробництва, перетворення та розподілу енергії, що використовується потягом та повітряним судном. Від транспорту також утворюються викиди забруднюючих речовин в атмосферу, що не пов'язані зі спалюванням палива, наприклад внаслідок зношення гальм, коліс, шин або залізничних колій.

Потяг або літак? Звіт безпосередньо розглядає вплив залізничного та повітряного транспорту на довкілля, де обидва є значною частиною пасажирського транспортного сектору Європи.

Висновок дослідження. Залізничні перевезення - найкращий та більш доцільний вид подорожі, окрім прогулянок або поїздок на велосипеді. Викиди від авіації вищі у розрахунку на 1 км на одного пасажира. Проте звіт відзначає, що безумовно політ не є найбільш шкідливим вибором для довкілля. Поїздка на бензиновому або дизельному автомобілі, особливо якщо подорожувати наодинці, може бути більш шкідливою для довкілля. Проте у звіті зазначено, що вплив на довкілля повітряних перевезень на далекі відстані збільшується незначними темпами, оскільки вплив на довкілля внаслідок посадки та зльоту не змінюється через відстань прямого перельоту. Оцінку проведено на підставі порівняння подорожей між 20-ма парами міст в Європі. Окремий бюлетень ЄАОД, розроблений на підставі дослідження - доручення ЄАОД, що також опубліковано 24.03.2021, показує, що викиди вуглецю від залізничних та морських перевезень є найменшими у порівнянні з усіма іншими видами механічного транспорту. Залізничний та водний вид транспорту мають найнижчі показники викидів на 1 км та на одиницю перевезеного товару, у той час, коли авіація та автотранспорт викидають значно більше. У той час, коли ефективність залізничного та авіаційного транспорту істотно збільшилася протягом останніх 5 років, що засвідчено в оцінці, ефективність інших видів транспорту залишилася незмінною. У бюлетені відмічено, що перехід до залізничного та водного транспорту необхідно заохочувати, тим самим зменшуючи показники викидів парникових газів від усіх видів механічного транспорту.

Всі новини →