Управління екології та природних ресурсів. Миколаївська область, Україна » Новини
Українська | Русский | English
Головна Про управління Новини Діяльність регіональних ландшафтних парків

Новини

Адаптація до зміни клімату у сільськогосподарському секторі Європи

14/09/2020

 Ключові повідомлення

-  Зміна клімату має вплив на сільське господарство Європи у різних напрямках. Зміна клімату вже призвела до негативних змін в Європі, що буде продовжуватися у майбутньому. Зміна клімату у майбутньому також призведе і  до деяких  позитивних змін у секторі , таких як більш тривалий сільськогосподарський сезон та більш прийнятні умови для  сільськогосподарських культур. Проте, кількість екстремальних кліматичних явищ, що  негативно  впливає на сільське господарство Європи, має тенденцію до збільшення.

-  Зміна клімату поза Європою може впливати на ціну, кількість та якість   продуктів і як наслідок на структуру торгівлі, що у свою чергу матиме вплив на сільськогосподарський дохід в Європі. Хоча забезпечення сировиною та продуктами харчування можливо і не буде проблемою в Євросоюзі, зростаюча потреба продовольства може мати вплив на ціни на продукти харчування протягом наступних десятирічь.

-  Стратегія Євросоюзу щодо адаптації до зміни клімату та єдина сільськогосподарська політика містить заходи з адаптації у сільськогосподарському секторі. У новій запропонованій єдиній сільськогосподарській політиці на 2021-2027 роки адаптація розглядається як чітка мета, що вимагатиме від країн-членів Євросоюзу збільшення фінансування на заходи з адаптації у зазначеному секторі.

-   Країни-члени Євросоюзу визначають сільськогосподарський сектор як пріоритет у національних стратегіях або національних планах з адаптації. Заходи на національному або регіональному рівні включають підвищену поінформованість, практичні заходи для зменшення впливу та ризиків від екстремальних погодних явищ або ризиків, пов’язаних із стратегією, розвитком та реалізацією інфраструктури для зрошення та захисту від підтоплень.

-  З метою вдосконалення раціонального використання ґрунту та води, що наддасть вигоду для адаптації, пом’якшення наслідків зміни клімату, довкілля та економіки, існують можливості для реалізації широкого різноманіття існуючих заходів на рівні фермерських господарств. Проте, адаптація на рівні фермерських господарств у більшості випадків не відбувається через нестачу ресурсів для інвестицій, політичних ініціатив, організаційного потенціалу та доступу до знань з адаптації.

Зміна клімату має вплив на сільське господарство Європи у різних напрямках. 

Зміна температур та кількості опадів, що проявляється на погоді та кліматичних явищах, вже впливає на врожайність та продуктивність тваринництва в Європі. Погода  та кліматичні умови  також впливають на доступність води для зрошення, тваринництва, процесу створення сільськогосподарської продукції, транспорту та умов зберігання. Через зміну клімату прогнозується зменшення врожайності у регіонах південної Європи та покращення умов для врожайності на півночі Європи. Незважаючи на те, що північні регіони можуть мати більш тривалий сезон врожайності та більш прийнятні умови для землеробства у майбутньому, кількість екстремальних погодних явищ, які впливають на сільське господарство в Європі, прогнозується до збільшення.

Сектор сільського господарства в Європі

Сільськогосподарська земля складає 40% від загальної площі земель Євросоюзу. Сільське господарство та продовольча промисловість і сервіси обслуговування забезпечують біля 44 млн місць працевлаштування в Євросоюзі та 22 млн. чоловік безпосередньо працевлаштовано у цьому секторі. Через сприятливий клімат, технічні здібності у секторі та якість продукції, Євросоюз – один з найбільших світових лідерів – виробників та експортерів сільськогосподарської продукції. За останні роки  спостерігається тенденція до збільшення прибутку від сільського господарства в Євросоюзі, що обумовлено головним чином технологічним прогресом, що в свою чергу призводить до збільшення врожайності.  Серед всіх секторів економіки сільське господарство найбільш залежне від клімату, відповідно дуже вразливе до зміни клімату.

Сільське господарство також є одним з основних вкладників до зміни клімату у зв’язку із викидами парникових газів та забруднювачів повітря. Окрім СO2, викиди інших парникових газів з 1990 року зменшилися; проте сільське господарство залишається найбільшим вкладником у загальному обсязі викидів парникових газів Євросоюзу. Сектор налічує біля 10% викидів всіх парникових газів Євросоюзу. Викиди метану від продуктів кишкової ферментації призвели до найбільшої частки (38%) від усіх викидів парникових газів у секторі. Викиди від використання пестицидів, зберігання гною та продуктів тваринництва необхідно скоротити, що залежить від ефективності впровадження основної відповідної політики  Євросоюзу у частині використання земель, впливу зміни клімату на землі та щодо регулювання лісів. Зміни у моделях споживання та харчового раціону  (зміни у споживанні м’ясних, молочних продуктів та яєць) можуть допомогти у подальшому скороченні викидів забруднюючих речовин  від сільськогосподарського сектору. Необхідні додаткові заходи для пом’якшення наслідків зміни клімату та досягнення цілей біорізноманіття та реалізації заходів.

Оригінал статті за посиланням https://www.eea.europa.eu/publications/cc-adaptation-agriculture

Переклад з англійської - гол. спеціаліст Євгенія Жарікова

Всі новини →