Управління екології та природних ресурсів. Миколаївська область, Україна » Природно-заповідний фонд » Перспективи розвитку
Українська | Русский | English
Головна Про управління Повідомлення Новини

Перспективи розвитку

Частка земель природно-заповідного фонду в Миколаївській області є недостатньою і залишається значно меншою, ніж у більшості областей України. Частка таких земель в середньому по Україні становить 6,8 %, а у більшості держав - членів Європейського Союзу – 21 %. 

Ситуація зумовлена значним ступенем господарського освоєння території Миколаївської області. У структурі земель сільськогосподарські угіддя становлять 81,1 %, з них 69,3 % займає рілля. Частка угідь, збережених у природному стані, є мінімальною, тому їх збереження шляхом заповідання має пріоритетне значення.

За роки незалежності площа природно-заповідного фонду в Україні збільшилася у два рази, але цього недостатньо для збереження рідкісних і зникаючих видів рослин та тварин, середовищ їх існування.

Основні засади (стратегія) державної екологічної політики України на період до 2030 року, затверджені Законом України від 28 лютого 2019 року № 2697-VIII, визначають стратегічні цілі. Однією з них є ціль 2 «Забезпечення сталого розвитку природно-ресурсного потенціалу України», яка досягається, у тому числі таким завданням, як збільшення та розширення територій природно-заповідного фонду (зокрема заповідних зон у національних природних парках та регіональних ландшафтних парках), створення на суходолі і в акваторії Чорного та Азовського морів і забезпечення збереження і функціонування репрезентативної та ефективно керованої системи територій та об’єктів природно-заповідного фонду, у тому числі транскордонних та європейського і міжнародного значення. До 2030 року площа земель природно-заповідного фонду має становити 15 % від площі країни.

З метою розширення мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду Миколаївської області протягом 2021 року забезпечено розроблення проєктів створення 6 об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення: ботанічних пам’яток природи в межах м. Миколаїв: «Дуб Горизонтальний», «Дуб на вул. Садовій» та «Дуб в районі Темвод», а також ботанічного заказника «Балка Зарубіна» (44,39 га), ландшафтних заказників  «Сухобалківський» (108,1 га), «Каталинський» (160,42 га).

Заходи з розширення площі природно-заповідного фонду здійснюються відповідно до Комплексної програми охорони довкілля Миколаївської області на 2021-2027 роки.

За результатами інвентаризації перспективних територій та об’єктів природно-заповідного фонду у Первомайському районі Миколаївської області визначено 16 перспективних для заповідання ділянок. Пропонується створити 12 ландшафтних заказників, 1 геологічну та 3 ботанічні пам’ятки природи місцевого значення. В інших трьох районах області подібна інвентаризація ще не проведена.